ایستگاه آخرمنوریل قم کجاست؟

هفته نامه نشاط وزندگی شماره۲۸
خرداد ۲۳, ۱۳۹۵
نشاط وزندگی شماره ۲۹
خرداد ۲۳, ۱۳۹۵

ایستگاه آخرمنوریل قم کجاست؟

ایستگاه آخرمنوریل قم کجاست؟

منوریل گرچه در پایتخت سرنوشتی بهتر ازجمع شدن ستون‌های نیمه کاره و زنگ زده‌اش نداشت ولی علاقه مفرط دولتمردان وقت به این قطار تک چرخ هوایی آنچنان عمیق بود که در هر شهری به دنبال امکان احداث آن می گشتند حال بخواهد آن شهر مشهد باشد یا یزد و شیراز و کرمانشاه، اسلامشهر و کرج یا رشت و تبریز و در آخر نیز کلنگ احداث آن در رودخانه بخت برگشته قم در زمین فرو رفت.

در این تصمیم مهم نبود که این شهر‌ شبکه اتوبوسرانی دارند یا نه؟ متروی آن‌در چه وضعیتی است؟ حجم مسافرین شهری آن‌ چقدر است و در کل چقدر جمعیت دارند؟ مهم علاقه و تصمیمی بودکه گرفته شده بود خیلی پیش از این‌ها و تنها می‌ماند مصوبه‌ای که آنهم بهترین زمان و مکانش سفر استانی بود وبس! حالا ریش و قیچی دست دولت وقت بود بدون توجه به گرفتاری‌های این طرح شکست خورده درتهران
از‌‌ همان ابتدا مشخص بود پروژه منوریل قم جز نظرشخصی مطالعه چندانی ندارد. آنچه مخالفین احداث منوریل قم از ابتدابر آن تأکید داشتند فقدان ادله کار‌شناسی، اولویت داشتن احداث مترو، کار‌شناسی نبودن مسیر پیشنهادی و آسیب رساندن به حریم حرم حضرت معصومه و… است که در ‌‌نهایت نیز موجب توقف احداث پروژه منوریل قم شده است، جالب‌ترین نکته در مورد این پروژه آن است که علیرغم آغاز عملیات اجرایی و احداث شمار زیادی ستون هنوز تکلیف ادامه مسیر آن از مقابل حرم مشخص نیست.
بلاتکلیفی عجیب برسرمنوریل قم
نام منوریل با ابهام عجین شده است. منوریل میدان صادقیه تهران گرچه پس از سال‌ها نیمه کاره ماندن سرنوشتی بهتر از جمع آوری و اعلام شکست پیدا نکرد ولی ابهامات آن در مورد چگونگی مصوبه شورای شهر، آغاز عملیات اجرایی، مشارکت مالی با مجری طرح، سرنوشت ضرر و زیان‌های مالی ده‌ها میلیاردی آن، واردات واگن‌های دسته دوم و… هنوز باقی است.

پروژه منوریل قم هم پرونده‌ای قطور ازهمان ابهامات دارد که علیرغم نمایان بودن تعداد زیاد ستون ها وایستگاههای که تقریبا تکمیل شده است هنوز تکلیفش مشخص نیست و یا شاید هم صلاح در ادامه پروژه آنهم در همین مسیر پر ابهام باشد. ابهاماتی که چگونگی انجام مطالعات پروژه، نحوه بسته شدن قرارداد‌ها و انتخاب پیمانکاران، صورتجلسه‌ها وبرآورد هزینه‌های انجام پروژه تنها فصلهای منتخبی از این پرونده قطور را تشکیل می‌دهند.
چاره کارچیست؟
باتوجه به مطالب ذکر شده آنچه مهم به نظرمی رسد پاسخ دادن مسئولین به سوالات وابهاماتی است که مردم قم وزائرین حرم حضرت معصومه (س) بادیدن کثرت این ستون ها که هرکدام آن میلیون ها تومان پول بیت المال را بلعیده و می پرسند که بلاخره تکلیف منوریل قم چه می شود وچاره کار چیست؟ اگرچه آقای صادقی استاندارقم در ابتدای مسئولیت خود به این پروژه ورود کرداما باگذشت چندین ماه از این ماجرا ازنتیجه تصمیمات خبری نیست ومردم شریف قم هروقت ازهرنقطه ای که دراین شهرعبور می کنند بادیدن ستون های منوریل مجددا این سوال برای آنان تداعی می شود که آیا به صلاح ملت ودولت جمهوری اسلامی ایران است که این پروژه سنگین با هزینه های گزافی که از جیب ملت پرداخت شده است این طوربلاتکلیف رها وهمه منتظریک ناجی از غیب باشند. هنر مدیریت ورود به چالش های مسئولیتی وتیدیل کردن تهدید ها به فرصت است . امیدواریم با توجه به ظرفیت مدیریتی استان خصوصا جناب آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی واهتمامی که ایشان به مطالبات موکلین خود در قم دارند این موضوع دراسرع وقت تعیین تکلیف تا مردم ومسافرین که هرروزازشهرقم عبور می کنند نتایج این اقدامات راباحفظ سرمایه های ملی مشاهده نمایند.
علی محمدی

images

دکتر علی محمدی
دکتر علی محمدی
توفیق تولد درشهرمقدس قم همزمان با تحولات سیاسی اجتماعی دهه چهل شمسی وبعد از آن اوج گیری مبارزات نهضت امام خمینی خوا سته یا ناخواسته ما را به جریات مبارزات سیاسی واجتماعی خاص اون روز ها متصل کرد. شاید باور این موضوع سخت واغراق آمیز باشد اما در سن یازده سالگی یادم هست با ترک تحصیل به جریان مبارزه با شاه ملحق شدیم وبا بزرگان آن نهضت، روز ها وهفته ها خارج از منزل شب وروزدر مبارزه فیزیکی با کماندو های شاهنشاهی بودیم،به طوریکه کاملا ما را شناسایی و دستگیر ومورد ضرب وشتم جدی قرار دادند. واز ما تعهد گرفتند که دیگر به خیابان ها نرویم ولی با اعلام حکومت نظامی باز تما م شب ها را در خیابان های آذر وچهار مردن لاستیک آتش می زدیم ومانع عبور ومرور ماشین های گارد می شدیم. به هر حال گذشت وجنگ هم رسید وما باز یه سهم کوچکی با حضور های متعد همزمان با تحصیل در جبهه ها توفیق سرباز شهید زین الدین داشتتند را پیدا کردم که چیز ها ی زیادی از این فرمانده 24 ساله در قول وعمل آموختم که بعد ها حتی در تحصیلات عالی رشته مدیریت هم نمونه های آن درس ها را ندیدم (روحش برای همیشه شاد) کار کردن در محیط های مختلف وسازمان های گوناگون برای من تجارب ارزشمندی رقم زد که امروز آن تجارب رابرای خدمت به جامعه وجوانان بکار می گیرم کار در سطوح مختلف اداری صف وستاد ، استان ووزارتخانه های آموزش وپرورش ، سازمان تربیت بدنی،هلال احمرکشوربخشی از جاهای است که من توفیق خدمت در سطوح کارشناسی ومدیریت میانی را داشته ام.سفر به اقصی نقاط کشور عزیزم ایران وآشنایی با فرهنگ وآدای روسوم مردم وقوم های مختلف هم از افتخارات دیگر این جانب می باشد که بسیار لذت بخش وتجربه آموز است. درحا ل حاضر مدرس دانشگاه هستم ودر بخش خصوصی آموزشی با ایجاد موسسه آموزش از راه دور برای کمک به رشد تحصیلی بازماندگان از تحصیل خدماتی ارائه می شود. فعالیت های علمی،پژوهشی وروزنامه نگاری بعنوان مدیر مسوول نشریه نشاط وزندگی از دیگر فعالیت های حال حاضر بنده است. ضمن اینکه مسائل قم را بطور ویژه مطالعه می کنم ومقالاتی را در نشریات محلی مثل روزنامه شاخه سبز به چاپ می رسانم. از خداوند منان توفیق خدمت به جامعه اسلامی را برای خود وهمه دوستاران ایران سر افراز خواستارم.یا علی مدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *