بازخوانی فاجعه منا پس از یک سال

به بهانه هفته دولت انتظار مردم از دولتمردان ساده زیستی، پاک دستی، خدمت بی‌منت
شهریور ۲۱, ۱۳۹۵
هفته نامه نشاط وزنئگی شماره ۴۲
شهریور ۲۱, ۱۳۹۵

بازخوانی فاجعه منا پس از یک سال

باز خوانی فاجعه منا
دولت‌های اسلامی به وظایف خود در برگزاری مراسم حج عمل کنند.
اگر دولت های اسلامی در حادثه وحشتناک سقوط چرثقیل بر سر حجاجی که در حال طواف بودند در سال گذشته به موقع به وظایفشان عمل می کردند شاهد حوادثی مانند سقوط پنکه حرم بر سرحجاج، آتش‌سوزی هتل ها اوج آن فاجعه انسانی منا در صحرای عرفات نبودیم و اگر همچنان دولت‌های اسلامی به وظایف ذاتی و انسانی خود عمل نکنند و همه عمر حکومت خود را به متاع دنیایی گره بزنند هیچ تضمینی برای تکرار نشدن اقدامات مشابه در مراسمات سال های آینده حج وجود ندارد. اگرچه باور سقوط طبیعی جرثقیلی که ماموریت آن از مدت‌ها قبل در حرم تمام شده بود و باز کردن پایه‌های آن قبل از طوفان مکه در سال گذشته بسیار سخت بود باور اتفاق منا که جان هزاران مسلمان احرام بسته را گرفت بسیار سخت ترمی باشد. چرا که برای حرکت از چادرهای منا به سوی رمی جمرات راه‌های زیادی وجود دارد اما هدایت سیل حجاج احرام بسته فقط به یک خیابان کم عرض و مسدود کردن انتهای این خیابان بطوری که هیچگونه خروجی نداشته باشد آن هم در گرمایی طاقت فرسای روز عید قربان منا سال گذشته اگر نگویم عمدی بوده است نمی‌توانم بگویم با عقل هیچ بنی بشری سازگار ی دارد. وقتی به عنوان یک شاهد عینی مثل بقیه کشته‌شدگان در این خیابان گرفتار شده بودم وبه سختی از معرکه خارج شدم.سعی کردم از راههای فرعی این خیابان خودم را به انتها برسانم و ببینم موضوع چیست؟ با کمال تعجب دیدم یک چرثقیل با دیواری از مامورین روی آن انتهای خیابانی که ازدحام حجاج در آن بود رامسدودو با این عمل خود امکان خروج حجاج گرفتار شده را سلب کرده بودند و باعث مرگ هزاران حاجی احرام بسته شدند. حتی مشاهده مرگ دسته جمعی حجاج هم امکان اجازه خروج برای سایرین را فراهم نکرد. در این لحظه هیچگونه خدمات امدادی در محل وجود نداشت و بر اثر بی‌تدبیری ماموران سعودی زائرانی که گرما زده شده بودند بدون هیچ اقدامات فوتی و فوری آن‌ها را روی هم می‌ریختند تا آنان نیز به جمع فوتی‌ها اضافه شوند. اینگونه بود که آمار تلفات در یک زمان کوتاه تصاعدی بالا رفت. بعد از حداقل یک ساعت آن هم نه به اندازه عمق حادثه آمبولانس‌ها آژیرکشان فضای منا را تحت تاثیر قرار داده بودند. شیوه امدادرسانی بسیار ضعیف و متناسب با حجم حادثه اتفاق افتاده و جمعیت مصدومان نبود.که این خود باعث افزایش فوتی ها شده بود.
نفرین بر انسان‌های جاعل پر مدعا که از حوادث‌ قبلی در مکه مانند سقوط چرثقیل وپنکه بر سر حجاج یا آتش‌سوزی در هتل هادرس نگرفتند تا فاجعه انسانی منا رخ داد ونمره مردودی در میزبانی میهمانان خدا در حج سال گذشته در پرونده خود ثبت کردند. اگر مسوولین مرتبط با این موضوع و دولت‌های اسلامی در حوادث قبلی عکس‌العمل مناسب دردفاع از حجاج خود نشان می‌دادند. این فاجعه عظیم انسانی برای حجاج احرام‌ بسته خانه خدا رقم نمی‌خورد. با مدیریت کنونی آل سعود هیچ تضمینی برای تکرار نشدن حوادث سال قبل وجود ندارد. دولت های اسلامی باید برای جلوگیری از حوادث مشابه اقدامات مناسب به عمل آورند. تا دیگرشاهد حوادث غم بار منا نباشیم.
علی محمدی استاد دانشگاه شاهد ما جرای منا .
۲۲۰۲۲۰۲۲۰

دکتر علی محمدی
دکتر علی محمدی
توفیق تولد درشهرمقدس قم همزمان با تحولات سیاسی اجتماعی دهه چهل شمسی وبعد از آن اوج گیری مبارزات نهضت امام خمینی خوا سته یا ناخواسته ما را به جریات مبارزات سیاسی واجتماعی خاص اون روز ها متصل کرد. شاید باور این موضوع سخت واغراق آمیز باشد اما در سن یازده سالگی یادم هست با ترک تحصیل به جریان مبارزه با شاه ملحق شدیم وبا بزرگان آن نهضت، روز ها وهفته ها خارج از منزل شب وروزدر مبارزه فیزیکی با کماندو های شاهنشاهی بودیم،به طوریکه کاملا ما را شناسایی و دستگیر ومورد ضرب وشتم جدی قرار دادند. واز ما تعهد گرفتند که دیگر به خیابان ها نرویم ولی با اعلام حکومت نظامی باز تما م شب ها را در خیابان های آذر وچهار مردن لاستیک آتش می زدیم ومانع عبور ومرور ماشین های گارد می شدیم. به هر حال گذشت وجنگ هم رسید وما باز یه سهم کوچکی با حضور های متعد همزمان با تحصیل در جبهه ها توفیق سرباز شهید زین الدین داشتتند را پیدا کردم که چیز ها ی زیادی از این فرمانده 24 ساله در قول وعمل آموختم که بعد ها حتی در تحصیلات عالی رشته مدیریت هم نمونه های آن درس ها را ندیدم (روحش برای همیشه شاد) کار کردن در محیط های مختلف وسازمان های گوناگون برای من تجارب ارزشمندی رقم زد که امروز آن تجارب رابرای خدمت به جامعه وجوانان بکار می گیرم کار در سطوح مختلف اداری صف وستاد ، استان ووزارتخانه های آموزش وپرورش ، سازمان تربیت بدنی،هلال احمرکشوربخشی از جاهای است که من توفیق خدمت در سطوح کارشناسی ومدیریت میانی را داشته ام.سفر به اقصی نقاط کشور عزیزم ایران وآشنایی با فرهنگ وآدای روسوم مردم وقوم های مختلف هم از افتخارات دیگر این جانب می باشد که بسیار لذت بخش وتجربه آموز است. درحا ل حاضر مدرس دانشگاه هستم ودر بخش خصوصی آموزشی با ایجاد موسسه آموزش از راه دور برای کمک به رشد تحصیلی بازماندگان از تحصیل خدماتی ارائه می شود. فعالیت های علمی،پژوهشی وروزنامه نگاری بعنوان مدیر مسوول نشریه نشاط وزندگی از دیگر فعالیت های حال حاضر بنده است. ضمن اینکه مسائل قم را بطور ویژه مطالعه می کنم ومقالاتی را در نشریات محلی مثل روزنامه شاخه سبز به چاپ می رسانم. از خداوند منان توفیق خدمت به جامعه اسلامی را برای خود وهمه دوستاران ایران سر افراز خواستارم.یا علی مدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *