احمدی نژاد

یاداشت سیاسی
استراتژیک چهارگانه احمدی نژاد
احمدی نژاد مانند هر شهروند ایرانی حق دارد که در انتخابات ریاست جمهوری چه بعنوان کاندیدا ، چه بعنوان حامی و چه بعنوان رای دهنده مشارکت داشته باشد و از این حیث حرجی بر ایشان نیست . قانون اساسی بعنوان فصل الخطاب هیچگونه محدویتی برای او و دیگر مراجعه کنندگان این روزهای ساختمان ۲۱ طبقه خیابان فاطمی قائل نشده است . احمدی نژاد می تواند برای ریاست جمهوری نام نویسی کند همانگونه که بخشی از جمعیت بیکار در فرمهای سرشماری مهرماه سال قبل به امید یافتن شغل، فرم ثبت نام برای گزینش شخص دوم نظام را پر کرده اند .
برای بسیاری از فعالان عرصه سیاسی و تا حدودی مردم عادی نیات احمدی نژاد از کاندیداتوری علیرغم منع صریح رهبری سوال بزرگی است
بنظر میرسد رئیس دولتهای نهم و دهم چهار گانه ای را بطور هماهنگ و همزمان در این اقدام به پیش می برد .
۱) کاهش و به حداقل رساندن شانس پیروزی اندک اصولگرایان در انتخابات پیش ر
احمدی نژاد از همان هنگام که از سوی اصولگرایان متهم به رهبری و با یک درجه تخفیف همراهی جریان به اصلاح انحرافی شد کینه آنها را به دل گرفت . او انتظار نداشت که اصولگرایان -که خود را ناجی آنها میدانست – اینگونه با ایشان بنای نامهربانی نهند . البته بعضی از تئورسین های اصولگرا و غیر اصولگرا نظری دیگر دارند و معتقدند که جریان اصولگرا بیش از حد لازم خود را خرج احمدی نژاد و جریان منتسب به ایشان کرد . این گروه را عقیده بر این است که پاره ای از رفتارهای اقماری او با لنز اصولگرایی غیر قابل دفاع و توجیه بوده و از این حیث به پایگاه ایدئولوژیک اصولگرایان آسیب جدی وارد شده است .
۲) دومین هدف احمدی نژاد به چالش کشیدن نظریه ای است که بیان می دارد منویات رهبری تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته شود . او می خواهد اولین مسئول عالی رتبه نظام باشد که آشکارا و عملا به مخالفت با رهنمود های رهبری اقدام کرده است . اقدامی که تاکنون به این صراحت و بارزی در جمهوری اسلامی نه کم سابقه بلکه بی سابقه است .
۳) اردوگاه و شخص رئیس دولت مهرورزی به شدت تمایل دارد که در اذهان عمومی مانا بماند . میل کسب قدرت و از آن مهمتر شهرت چنان در این طیف شعله ور است که فراموشی در لایه های جامعه را مرگ سیاسی خود می دانند . و از این رهگذر است که هیچ فرصتی را برای عرض اندام و یادآوری خود براحتی از دست نمی دهند .
۴) احمدی نژاد و طیف پیرامون ایشان که مدتهاست از طرف اصولگرایان طرد شده اند در تلاش برای نزدیکی و قرابت مسالمت آمیز !!! با اصلاح طلبان هستند و بعید نیست که اقدام اخیر در جهت جلب رضایت اصلاح طلبان باشد . اقدامات مانند پیغامهای بدون پاسخ احمدی نژاد برای رئیس دولت اصلاحات و نیز نامه مهر وموم باز نشده مشایی به خاتمی تقویت کننده فرضیه مذکور است .
ج) اما آیا تاکتیک احمدی نژاد و جناح ایشان نتایج مورد انتظارشان را بهمراه خواهد داشت ؟
در مورد اول به نظر می رسد که در صورتی که ایشان از فیلتر شورای نگهبان عبور کند و تا انتها در عرصه بماند نه خودش شانس پیروزی دارد و نه دیگر کاندیدای اصولگرایان .
قبلا در مقاله ای توضیح داده بودم که حسن روحانی در دوئل با احمدی نژاد به درد سر می افتد اما قطعا پیروز کارزار خواهد بود . چرا که پایگاه رای احمدی نژاد شکسته است . بسیج و هیات های مذهبی انتخابشان احمدی نژاد نخواهد بود و آراء روستائیان تحت پوشش فکری و مالی نهادهای حکومتی آراء هدایت شده ای است که به صندوق احمدی نژاد واریز نخواهد شد . پر واضح است که در این صورت کاندیدای اصولگرایان مخالف احمدی نژاد به دو دلیل شانس کمی خواهد داشت . دلیل اول اینکه در فضای دو قطبی آراء خاکستری و مردد بیشتری به حمایت از ریس جمهور فعلی به صحنه خواهند آمد و از طرف دیگر آراء‌ اصولگرایان تقسیم خواهد شد .
اقدام به ثبت نام علیرغم منع رهبری یک انتحار سیاسی بود که هر گونه راه بازگشت به حاکمیت را تا زمانی که در بر همین پاشنه بچرخد برای احمدی نژاد و هم قطارانش بسته نگه خواهد داشت . از این منظر شاید موفق شده باشد خلاف نظر رهبری حرکتی انجام دهد و تابو شکنی کرده باشد اما خود نیز قربانی شده است .
اقدام ایشان به نیت جلب نظر اصلاح طلبان کاملا ناموفق بوده و توده های طرفدار اصلاحات شامل اقشار متوسط ، دانشگاهی ، روشنفکران ، کارمندان و دانشجویان مدعی قوه تشخیص بوده و برخلاف دیگر اقشار تاثیر پذیر نبوده بلکه عمدتا تاثیر گزار هستند و به هیچ عنوان گزینه اصلی مانند خاتمی و روحانی را با گزینه بدل اصلاحات مانند احمدی نژاد عوض نمی کنند .
نتیجه اینکه احمدی نژاد در دستیابی به دو هدف (کاهش شانس اصولگرایان در انتخابات و ماندن در اذهان عموم ) موفق ، در یک هدف ( زمین نهادن سفارش رهبری ) کمی تا قسمتی موفق و در یک هدف دیگر (جلب نظر اصلاح طلبان ) کاملا ناموفق بوده است .

فروردین ۲۵, ۱۳۹۶

استراتژیک چهارگانه احمدی نژاد

یاداشت سیاسی استراتژیک چهارگانه احمدی نژاد احمدی نژاد مانند هر شهروند ایرانی حق دارد که در انتخابات ریاست جمهوری چه بعنوان کاندیدا ، چه بعنوان حامی […]